Четвер, 21 жовтня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
20 січня 2020

Бездротові навушники. Як обрати якісний та безпечний гаджет.

Сучасна людина не уявляє своє життя без гаджетів. У перекладі з англійської гаджет це дрібничка, новий пристрій. Таких дрібничок останнім часом з’явилася величезна кількість в різних сферах науки і техніки. Зазвичай гаджети, це компактні пристрої, які служать для виконання конкретних завдань.

Розглянемо такий гаджет як бездротові навушники. На сьогоднішній день можна виділити дві найбільш поширені системи: Bluetooth і радіочастотні. Зазвичай обираючи такий гаджет ми звертаємо увагу в першу чергу на ціну і звичайно на характеристики товару і зовсім забуваємо про безпеку.

Вимоги до якості та безпечності бездротових навушників в Україні установлює Технічний регламент радіообладнання, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від                 24.05.2017 року № 355.

У даному Технічному регламенті вказується, що радіообладнання повинно бути розроблено таким чином, щоб забезпечити:

захист здоров’я, безпеку людей і домашніх тварин, захист власності, в тому числі з урахуванням вимог безпеки, викладених в Технічному регламенті низьковольтного електричного обладнання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1067, але без застосування обмеження за напругою;

відповідний рівень електромагнітної сумісності, встановлений у Технічному регламенті з електромагнітної сумісності обладнання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 р. № 1077.

Технічним регламентом радіообладнання визначено обов`язки виробників, уповноважених представників, імпортерів та розповсюджувачів.

Виробники під час введення в обіг радіообладнання повинні забезпечувати, щоб це радіообладнання було розроблено і виготовлено відповідно до суттєвих вимог.

Виробники повинні гарантувати, що радіообладнання розроблено так, що воно може експлуатуватися в Україні за призначенням, не порушуючи установлені умови користування радіочастотним ресурсом України.

Виробники повинні скласти технічну документацію відповідно до вимог вищевказаного Технічного регламенту і провести оцінку відповідності радіообладнання за однією із процедур, передбачених у цьому Технічному регламенті, або мати результати такої оцінки.

Якщо за результатами оцінки відповідності радіообладнання буде доведено його повну відповідність вимогам Технічного регламенту радіообладнання, виробники повинні скласти декларацію про відповідність та нанести маркування знаком відповідності технічним регламентам.

Якщо зазначене радіообладнання становить ризик, виробники з метою захисту здоров'я і безпеки споживачів (користувачів) повинні проводити випробування зразків радіообладнання, що надається на ринку, досліджувати його і, при необхідності, вести реєстр скарг, невідповідного вимогам радіообладнання, відкликаного радіообладнання, а також інформувати розповсюджувачів про будь-який такий моніторинг.

Виробники повинні гарантувати, що радіообладнання, яке вони надають на ринку, має позначення типу, моделі, партії або серійного номера тощо, що дасть змогу його ідентифікувати, або у разі неможливості або невиправданості через характер радіообладнання це зазначити надається інформація на пакуванні або супровідних документах.

Виробники повинні зазначити на радіообладнанні назву своєї компанії, зареєстровану торгову назву або зареєстровану торгову марку та поштову адресу, за якою з ними можна зв’язатися, або, якщо розмір або характер радіообладнання не дає змоги це зробити, - на упаковці радіообладнання або в супровідному документі. Зазначається лише одна адреса, за якою можна зв’язатися з виробником. Контактні дані наводяться відповідно до закону про порядок застосування мов.

Виробники повинні забезпечити супроводження радіообладнання інструкціями та інформацією про безпеку відповідно до закону про порядок застосування мов.

Виробники повинні забезпечити супроводження кожної одиниці радіообладнання копією декларації про відповідність або спрощеної декларації про відповідність. Спрощена декларація про відповідність, повинна містити точну інтернет-адресу, за якою можна отримати повний текст декларації про відповідність.

До прикладу, у січні 2020 року спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області відповідно до покладених на них завдань та на підставі  Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік здійснили планову перевірку характеристик радіообладнання у розповсюджувача в місті Луцьку.

В ході здійснення планового заходу перевірено характеристику продукції радіообладнання. Виявлено факт розповсюдження продукції, що не відповідає встановленим вимогам, а саме радіообладнання (Apple AirPods 2 (MV7N2) new (MV7N2ZM/A), Model A2032 A2031 A1602,                                    Serial No. GWCZ5HC1LX2Y) без супроводження копією декларації про відповідність або спрощеної декларації про відповідність. 

Разом з тим, на радіообладнанні та упаковці, супровідних документах відсутнє маркування знаком  відповідності  технічним регламентам. 

Крім того, виробником на радіообладнанні, на упаковці радіообладнання або в супровідному документі, не зазначено назву своєї компанії, зареєстровану торгову назву та поштову адресу, за якою з ним можна зв'язатися. Контактні дані повинні наводитись відповідно до закону про порядок  застосування мов.

Виробником та імпортером не забезпечено супроводження радіообладнання інструкціями та інформацією про безпеку відповідно до закону про порядок застосування мов.

Також на радіообладнанні, його пакуванні та супровідних документах  відсутня інформація про імпортера: не зазначено найменування, зареєстроване комерційне найменування чи зареєстровану торговельну марку (знак для товарів і послуг) і контактну поштову адресу.

Встановленні факти є порушенням вимог пунктів 21, 25, 26, 27, 34, 35, 36, 43, 55, 60, 61  вищезазначеного технічного регламенту радіообладнання. В результаті забраковано бездротові навушники вартістю 3800 гривень. 

За результатами перевірки стосовно продукції, яка не відповідає встановленим вимогам, ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області до суб’єкта господарювання прийнято рішення щодо обмеження надання продукції на ринку шляхом усунення формальної невідповідності та  застосований штраф в розмірі 5100 гривень. Суб’єктом господарювання рішення виконано повністю та результативно.

Шановні споживачі, підводячи підсумок хочемо зауважити, що обираючи такий гаджет як бездротові навушники обов’язково звертайте увагу чи супроводжує даний товар декларація про відповідність, чи нанесений знак відповідності на товарі чи його упаковці, чи є інформація про виробника, імпортера на державній мові, а також інструкції та інформація про безпеку. Це дасть Вам впевненість у тому що, товар законно реалізується на території України, пройшов оцінку відповідності, відповідає встановленим вимогам, а отже є якісним і безпечним.