П'ятниця, 29 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
21 березня 2019

Господарюючим суб’єктам, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев'яного пакувального матеріалу

Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби  у Волинській області надає роз’яснення (посилаючись на нормативно-правові акти) щодо обов’язковості проведення систематичного моніторингу, обстежень земельних угідь,  на яких розміщенні Ваші виробничі потужності та  розміри маркування ДПМ, які  врегульовані чинним національним законодавством.

Враховуючи норми абз. 6 част. 4 ст.12 ЗУ «Про карантин рослин»,  «Особи, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану з виробництвом, переробкою, зберіганням, транспортуванням, торгівлею рослинами і рослинними продуктами, зобов’язані: здійснювати систематичний моніторинг земельних угідь, які належать їм на правах власності або користування, а також потужностей (об’єктів), на яких здійснюється виробництво та/або обіг рослин, продуктів рослинного походження з метою виявлення регульованих шкідливих організмів»;

та абз. 2 част. 2 ст. 18 ЗУ «Про захист рослин» 

«Підприємства, установи,  організації усіх форм  власності  та 

громадяни зобов'язані у сфері захисту рослин: 

     проводити систематичні обстеження угідь,  посівів, насаджень, 

продукції рослинного походження,  сховищ тощо і в  разі  виявлення 

поширення  шкідливих  організмів  інформувати  про  це центральний 

орган  виконавчої  влади,  що  реалізує  державну політику у сфері 

захисту рослин»; 

та п. 5.4 гл. 5 Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва ДПМ, наказ Міністерства аграрної політики України від 22.12.2005 р. № 731 

«З метою виявлення регульованих шкідливих організмів особи, які здійснюють господарську діяльність з виробництва та маркування дерев'яного пакувального матеріалу, не менше двох разів за вегетаційний період обстежують місця виробництва як візуально, так і за допомогою феромонних пасток та інших методів обстеження. У випадках виявлення регульованих шкідливих організмів особа повідомляє головне управління Держпродспоживслужби та застосовує заходи щодо локалізації та ліквідації регульованих шкідливих організмів. Результати обстежень особа заносить до журналу проведення обстежень місць виробництва дерев’яного пакувального матеріалу. З метою профілактики розповсюдження шкідливих організмів склади та інші складські приміщення і ємності, де зберігаються деревина та дерев’яний пакувальний матеріал, підлягають (не рідше одного разу на два роки) знезараженню.» 

Отже, не менше двох разів за вегетаційний період господарюючий суб’єкт зобов’язаний  обстежувати місця виробництва як візуально, так і за допомогою феромонних пасток, результати обстежень особа заносить до журналу проведення обстежень.

Крім того наголошуємо, що міжнародним стандартом з фітосанітарних заходів №15 «Регулювання дерев’яного пакувального матеріалу в міжнародній торгівлі» надано рекомендації щодо типів маркування та зазначено, що  розмір, використовувані типи шрифтів і розміщення маркування може варіювати, але його розмір повинен бути достатнім, щоб бути помітним і розбірливим для інспекторів без застосування допоміжних візуальних засобів. Таким чином кожна країна має право самостійно встановлювати параметри маркування дотримуючись при цьому зазначення на ньому необхідної інформації. В Україні питання маркування ДПМ врегульоване чинним національним законодавством, а саме, Фітосанітарними правилами.

Згідно частини 2 статті 5 Господарського кодексу України, суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського законодавства.

З огляду на вищезазначене, маркування ДПМ повинно здійснюватися відповідно до чинного національного законодавства, а саме відповідати                  п. 5.10 – 5.14  Фітосанітарних правил ввезення з-за кордону, перевезення в межах країни, експорту та виробництва ДПМ, наказ Міністерства аграрної політики України від 22.12.2005 р. № 731.

5.10. Маркування наноситься на дерев’яний пакувальний матеріал з двох протилежних боків для доступності та легкого його розпізнавання.

5.11. Маркування дерев’яного пакувального матеріалу може бути трьох видів залежно від розмірів дерев’яного пакувального матеріалу:

вид А: довжиною 10 см та шириною 1 см та розділятися рискою, утворюючи два прямокутники розмірами 4x1 см та 6x1 см;

вид Б: довжиною 3,5 см та шириною 2,5 см та розділятися рискою, утворюючи два прямокутники розмірами 1,5x2,5 та 2,0-2,5 см;

вид В: довжиною 10 см та шириною 6 см та розділятися рискою, утворюючи два прямокутники розмірами 5х6 см та 5х6 см.

5.12. Маркування повинно легко читатися та бути нанесене фарбою чи шляхом випалювання, що не змивається і не переноситься на інші предмети.

5.13. Для маркування дерев’яного пакувального матеріалу використовується фарба зеленого або синього кольору. Використання фарб інших кольорів не дозволяється.

5.14. Маркування включає:

у лівій частині - символ та скорочену назву Міжнародної конвенції про захист рослин(IPPC);

у правій частині:

дволітерний код країни виробника дерев’яного пакувального матеріалу;

п’ятизначний код, присвоєний особі, яка включена до Реєстру;

символи HT або MB.

У межах нанесення маркування не повинно бути жодної іншої інформації.

Поряд з маркуванням можуть проставлятися логотип торговельної марки виробника, номер партії та дата проведення маркування (у форматі: ДД.ММ.РРРР).

ВИДИ МАРКУВАННЯ 

дерев’яного пакувального матеріалу

 

де UA - код країни;

00000 - індивідуальний код особи, яка здійснює господарську діяльність з виробництва та маркування дерев’яного пакувального матеріалу;

YY- код обробки НТ або МВ.