Субота, 28 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
20 березня 2020

ПАМ'ЯТКА ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ПОШИРЕННЮ КОРОНАВІРУСУ COVID-19

 

Звернення Кривдік Лідії Олексіївни директора КП "Луцькоий центр первинної медичної допомоги №1" у зв'язку з поширенням захворювань на коронавірус(COVID-19)

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1) Керівництво та  фахівці  повинні відповідально ставитися до власного здоров'я та здоров'я оточуючих.

2) Керівнику потрібно забезпечити недопущення перебування на робочому місці фахівців з симптомами гострого респіраторного захворювання, підвищеної температури тіла та особливо осіб, що повернулись з відпустки або з відрядження з країн, в яких були зареєстровані випадки COVID-19.

 ОЗНАКИ ЗАХВОРЮВАННЯ КОРОНАВІРУСОМ 

1)  На початковій стадії коронавірус має такі ж симптоми, що і інші гострі вірусні захворювання. Визначити можуть тільки спеціальні тести.

2) Найпоширенішими симптомами є головний біль, кашель, лихоманка та утруднення дихання, в деяких випадках - діарея або кон'юнктивіт.

3) Новий штам коронавірусу може викликати тяжку форму пневмонії. В цьому його небезпека.

4) Cимптоматикою коронавірус нічим не відрізняється від інших вірусних хвороб, то важливо відразу звернутись до лікаря. Якщо ви протягом останні 14 днів повернулись із країни, в якій зафіксовані випадки коронавірусу або ж спілкувались із людиною, яка контактувала із тим, хто прибув до України з країн де зафіксовані випадки коронавірусу – відразу попередьте про це свого сімейного лікаря. Надалі - лікар має алгоритм дій, що робити.

ГРУПИ РИЗИКУ

1) Люди похилого віку та люди із хронічними хворобами і слабким імунітетом, вони більш схильні до розвитку важких захворювань. 

2) Після фіксації випадків коронавірусу вразливою групою є медичні працівники.

3) Контактна особа при випадку COVID-19 – особа, яка наразі не має симптомів, але яка контактувала, або ймовірно контактувала із особою, хворою на COVID-19.

4) Особи, які мали прямий фізичний контакт з хворим на COVID-19 (нап¬ри¬к¬-лад, через рукостискання)

5) Особи, що мали незахищений прямий контакт із інфекційними виділеннями (наприклад через кашель, торкання використаних паперових хустинок голими руками тощо)

6) Особи, які контактували особисто з хворими на COVID-19 на відстані до 2 метрів та більше 15 хвилин.

7) Пасажири літака, які сиділи на відстані двох місць (у будь-якому напрямку) від хворого на COVID-19, супутники або особи, які надають догляд та члени екіпажу, що обслуговують в тій частині літака, де розміщений індексний випадок (якщо тяжкість симптомів або пересування хворого вказують на більш велику  експозицію, контактними можуть вважатися всі пасажири секції або всі пасажири )

 ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ 

1) Коронавірус передається краплинним та контактним шляхами.

2) Вірус не циркулює у повітрі. Він не здатний переміщатись на далекі відстані. Він є тільки в крапельках, які людина видихає під час кашлю або чханню. Відстань – це гарантія безпеки. Це фактор переривання епідемічного ланцюга. Тому, заразитись неможливо навіть від інфікованої людини, якщо ви не знаходитесь безпосередньо поруч із інфікованим (нагадуємо, це максимум – 1,5-2 м).

3) На поверхнях вірус може жити близько 3 годин. Тому важливо дезінфікувати поверхні, ручки дверей і т.д.

4) Переважає контактний шлях, коли вірус потрапляє на слизові оболонки носа, очей через руки, або інші предмети (хустинку, рукавиці) після торкання до об’єктів (тварин, м’яса, риби, дверних ручок, поручнів), що забруднені виділеннями із дихальним шляхів хворого чи інфікованого.

5) Краплинним шляхом вірус передається від людини до людини під час кашлю або чхання у тісному контакті, коли утворюються краплі діаметром понад 5 мкм. 6) Коронавіруси не здатні зберігати інфектогенність (заразність) під час передавання на далекі відстані. Тому тісним контактом вважають відстань менше 1 м.

7) За попередньою інформацією вірус може виживати на поверхнях лише про-тя¬гом 3 годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

РЕКОМЕНДАЦІЯ ДЛЯ УНИКНЕННЯ ЗАРАЖЕННЯ

1) Уникайте тісного контакту з хворими людьми та натовпу.

2) Не торкайтеся брудними руками очей, носа чи рота.

3) Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.

Обов’язкова процедура, якщо руки видимо забруднені, після приходу з вулиці, перед прийомом їжі, після відвідування туалету.

Миття рук з милом (тривалість процедури — 20–40с)

 - Намочіть руки водою (теплою чи холодною).

 - Нанесіть достатньо мила, щоб воно покривало всю поверхню рук. 

 - Помасажуйте руки долоня до долоні.

- Потріть правою долонею по поверхні лівою руки з переплетеними пальцями, потім зробіть навпаки.

- Потріть руки долоня об долоню з переплетеними пальцями.

- Зачепіть пальці і потріть їх.

- Ретельно помийте великі пальці кожної руки.

- Зверніть увагу на нігті — там накопичується багато бруду.

-  Потріть долоні пальцями в круговому напрямку (окремо праву та ліву).

-  Ретельно змийте руки водою.

- Візьміть рушник одноразового використання та витріть руки.

- Опісля вимкніть кран рушником та викиньте його у смітник.

- Найкраще, аби смітник знаходився в такому місці, щоб ви могли не чіпати ручку дверей, а скористатися рушником для того, щоб відкрити двері і потім викинути використаний рушник у сміття.

Обробка рук спиртовмісним антисептиком

(тривалість обробки — близько 30 с)

 - Спиртовмісний антисептик для рук — розчин із вмістом спирту 60–80%,  або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук». наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими).

- Антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл розчину, а це 24–27 «пшиків» кишеньковим диспенсером, тому рекомендовано його просто наливати в долоню).

-  Обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами.

- У разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкіри.

4)   Використовуйте захисну маску:

- обов’язково — якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить).

-якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей — з метою додаткового захисту.

Використовуйте маску правильно:

- вона має покривати ніс і рот;

- вона має щільно прилягати, без відступів по краях;

- заміняйте маску, щойно вона стала вологою;

- не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком;

- заміняйте маску коли вона стає вологою, але не рідше ніж через дві години;

- не використовуйте маску повторно.

5) Ретельно готуйте їжу, зокрема м’ясо і яйця.

6) Уникайте незахищеного контакту з дикими та свійськими тваринами.

7)Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома і зверніться до лікаря.