Четвер, 17 січня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
09 лютого 2018

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ КУПУЮЧИ НАСІННЯ І САДИВНИЙ МАТЕРІАЛ

З настанням весни, гарний господар заздалегідь  дбає про покупку якісного насіннєвого та посадкового матеріалів.

Купити насіння овочів - справа зовсім не складна. У будь-якому спеціалізованому магазині пропонують різноманітні сорти помідорів, перців, огірків, капусти, та інших овочевих культур. Але іноді, після покупки, трапляються розчарування: не такий вигляд як на пакетику, не такий сорт, погана схожість  або взагалі насіння не зійшло. 

З огляду на це, управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області нагадує споживачам насіння та садивного матеріалу, що при купівлі насіння овочевих культур на ринках чи в спеціалізованих магазинах покупець має право вимагати в продавця документи на партію насіння, яку планує придбати. 

Вимоги до фасування, пакування, маркування, правила приймання, заготовлення, транспортування та зберігання насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів, а також порядок його документального оформлення, призначеного для реалізації в оптовій та роздрібній торгівельних мережах регламентуються ДСТУ 6006:2008.

Згідно п. 8.5. ДСТУ 6006:2008 на пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

- назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

- назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

- культуру;

- сорт, гібрид;

- масу, г, або кількість насінин в пакеті, шт.;

- номер насіннєвої партії;

- рік урожаю;

- схожість;

- документ на насіння (назва, №);

- коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можна наносити на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

Відповідно п. 12.2. ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння під час відпускання супроводжують документами, які підтверджують гарантію якості насіння згідно з ДСТУ 4138-2002 та Довідкою про сортові і посівні якості насіння (додаток И).

Термін дії документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого грунтів становить – 12 місяців, а упаковані у герметичну тару – 24 місяці.

 У разі перепродажу посередник, під свою відповідальність, виписує нові супровідні документи на посівні якості насіння. 

Реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється.

Згідно вимог Закону України «Про карантин рослин», реалізація насіннєвого та  посадкового матеріалу здійснюється після проведення фітосанітарного контролю, який передбачає перевірку рослин та рослинної продукції на наявність шкідників, хвороб та бур’янів з метою встановлення придатності їх  для продажу населенню. Проводять фітосанітарний контроль насіннєвого та посадкового матеріалів державні фітосанітарні інспектори та спеціалісти фітосанітарних лабораторій. 

Продаж насіннєвого та посадкового матеріалу повинен здійснюватись за наявності фітосанітарних документів (карантинний сертифікат, висновок фітосанітарної експертизи, акт фітосанітарного контролю).

Недотримання вимог реалізації збільшує рівень фітосанітарного ризику, тобто підвищує можливість проникнення карантинних організмів у Волинську область та зокрема на ваш город.

Отже, щоб не траплялись  розчарування, при покупці насіння і садивного матеріалу, бажано, дотримуватися деяких правил: 

1) Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння ( для насіння власного виробництва – сертифікату на насіння, за умови перепродажу насіння - Довідки про сортові та посівні якості), та за наявності фітосанітарних документів, які засвідчують фітосанітарний стан насіннєвого та посадкового матеріалів. Ці документи, повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися споживачеві за першою вимогою. 

2) Звертайте увагу на особливості маркування та пакувань насіння. 

3) Важливо при розкритті пакетика не пошкоджувати місце, на якому вказаний номер партії.

4) Обов’язково зберігайте квитанцію (фіскальний чек) на придбаний товар, маючи їх можна виставити претензії до продавця у разі продажу Вам неякісного насіння. 

5) Пам’ятайте, що якість насіннєвого чи посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки чи назви на упаковці. 

6) Відповідально підходьте до вибору насіння чи садивного матеріалу, ні в якому разі не економте, а  купуйте лише високої якості.

 

За консультаціями та детальною інформацією, щодо перевезення, реалізації насіннєвого та посадкового матеріалів, проведення лабораторної експертизи, порядку видачі фітосанітарних документів, звертайтесь в управління фітосанітарної безпеки ГУ  Держпродспоживслужби у Волинській області за адресою:

м.Луцьк, вул.Вахтангова, 10В, тел. 77-24-01, 77-24-09.