Четвер, 28 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
16 вересеня 2021

Що таке карантинний режим по американському білому метелику і амброзії полинолистій?

Згідно з розпорядженням голови Волинської облдержадміністрації Юрія Погуляйка з 16 вересня 2021 року у Луцьку  запроваджується карантинний режим  у зв'язку з виявленням на території міста (загальною площею понад  4 тисячі га) регульованих шкідливих організмів - амброзії полинолистої (Ambrоsia artemisiifоlia) та американського білого метелика (Hyphantria сипеа). 

У зв’язку з резонансом, надаємо  детальні роз’яснення:

Карантинний режим – це особливий правовий режим, який запроваджується з метою своєчасної локалізації та ліквідації шкідливих організмів. Також ним передбачено систему певних фітосанітарних заходів, які здійснюються у карантинній зоні.      

Карантинною  зоною називають територію, на якій запроваджено карантинний режим у зв’язку з виявленням там карантинного організму.

Карантинний організм – це вид шкідливого організму, який у разі занесення або обмеженого поширення на території України може завдати значної шкоди рослинам і рослинним продуктам.

Відповідно до статей 33, 34 Закону України «Про карантин рослин» для запобігання поширення карантинного організму на вільні території є нагальна потреба протягом доби запровадити карантинний режим.

Постійно протягом карантинного періоду спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області у виявленому вогнищі здійснюють: 

  • систематичне обстеження території карантинної зони; 
  • інспектування та фітосанітарну експертизу (аналізи) шкідливих організмів (імаго, личинки тощо) та пошкоджених рослин (павутинні гнізда) у випадку з американським білим метеликом та інспектування та фітосанітарну експертизу (аналізи) підозрілих рослин (у випадках з амброзією полинолистою);
  • контроль за проведенням локалізації та ліквідації карантинного організму.

Постійно протягом карантинного періоду виконавчий комітет міських (сільських, селищних) рад, землевласники та землекористувачі, суб’єкти господарювання, розміщені на території, де запроваджено карантинний режим,  зобов’язані здійснювати у випадку виявлення американського білого метелика на площі, де запроваджено карантинний режим (у період вегетації):

  • збір та знищення гусениць та кладок яєць;
  • обрізку гілок з гніздами гусені, які необхідно спалювати у спеціально відведених місцях;
  • очищення дерев від нашарування кори;
  • знищення рослинних решток;
  • перекопування пристовбурових кругів у садах, парках та на присадибних ділянках;
  • масовий вилов за допомогою феромонних пасток та ловчих поясів;
  • обробки інсектицидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні відповідно до Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

У випадку виявлення амброзії полинолистої на площі, де запроваджено карантинний режим (у період вегетації), повинні здійснювати

  • знищення вогнищ амброзії полинолистої до цвітіння: низьке скошування, висапування, виривання з корінням рослин амброзії;
  • знищення вогнищ амброзії полинолистої в період цвітіння, формування насіння та плодоношення: викопування рослин з корінням та знищення їх шляхом спалювання у спеціально призначених місцях або подрібнення з наступним захороненням решток у санітарних ямах з використанням гасу або вапна;
  • підсів низькорослих трав;
  • обробки гербіцидами згідно з Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні відповідно до Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ( застосовувати гербіциди селективної дії проти дводольних)

До уваги суб’єктів господарювання, що здійснюють переміщення обєктів регулювання на території країни та за її межі!

Переміщення територією України об’єктів регулювання з карантинної зони здійснювати за карантинними сертифікатами.

У випадку виявлення американського білого метелика в партії вантажу:

  • забороняється вивезення з карантинних зон заражених карантинними організмами об’єктів регулювання;
  • проводити знезараження об’єктів регулювання у разі їх вивезення з карантинної зони у зону, вільну від регульованих шкідливих організмів;
  • здійснювати технічну переробку об’єктів регулювання, заражених карантинними організмами.

У випадку виявлення амброзії полинолистої в партії вантажу:

  • забороняється вивезення з карантинних зон заражених карантинними організмами об’єктів регулювання до країн, де амброзія є карантинним організмом;
  • здійснювати технічну переробку об’єктів регулювання, заражених карантинними організмами. 

Відповідальність за дотриманням вимог законодавства у сфері карантину рослин щодо знищення карантинних організмів покладається на землевласників та землекористувачів, на території яких виявлено карантинного шкідника. Згідно зі ст. 12, ст. 47 Закону  України «Про карантин рослин», фітосанітарні правила є обов’язковими для виконання органами державної  влади  та  особами.