П'ятниця, 29 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
16 січня 2023

Споживачам про вимоги надання електрообладнання на ринку України

Потужний розвиток цифрових технологій змінює відношення до розуміння простору та часу в житті сучасної людини. Це визначає список різноманітного електричного обладнання, що запропоноване виробником на ринку нехарчової продукції. Використання електрообладнання в побуті сучасної людини займає не аби яке значення.

Мобільні телефони, маршрутизатори (роутери), повербанки, зарядні пристрої, генератори живлення, різноманітні системи освітлення, проводи та кабелі  - це невелика частина списку електрообладнання, яке споживач прагне придбати. Безумовно, він прагне придбати якісне та безпечне електрообладнання, яке би надійно працювало та було зрозумілим та безпечним у користуванні.  

Які ж  вимоги мають виконувати виробники (офіційні представники, імпортери) продукції з метою надання її  на ринку України?  Споживачу, який хоче бути  обізнаним в цьому, треба знати що існують такі нормативні документи, як Технічні регламенти. В цих документах визначені вимоги по кожному виду продукції. Вони розміщені в інтернеті та знайти їх не важко. 

На що звернути увагу під час купівлі електричного обладнання? Відповідно до вимог технологічного регламенту низьковольтного електричного обладнання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1067,  виробник має зазначити своє найменування, торговельну марку, код, тип продукції, по якому легко її ідентифікувати, а також контактну поштову адресу.

Електрообладнання має супроводжуватися  інструкціями та інформацією про безпечність. Вони повинні бути чіткими, зрозумілими та дохідливими, написані українською мовою.

Звернути увагу на те, чи виробник наніс знак відповідності технічним регламентам. 

Всі дані наносяться на електрообладнання, а якщо це неможливо зробити, - тоді  на його пакування чи в документи, що супроводжують таке електрообладнання та надаються згідно з вимогами закону щодо порядку застосування мов.

Як приклад наведу  випадок. Підчас перевірки підрозділом ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів,  в одному з  торговельних закладів міста, був виявлений зарядний прилад ТМ «Сamelion», модель BC-1010B, виробник Камеліон Беттер і КО,ЛТД, Китай. На електрообладнанні був відсутній знак відповідності технічним регламентам та не забезпечено вимогу супроводження  інструкціями та інформацією про безпечність, складеними українською мовою. Як зразок, цей зарядний прилад був вилучений та направлений на експертизу        до ДП «ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ НАУКОВО-ВИРОБНИЧИЙ ЦЕНТР СТАНДАРТИЗАЦІЇ, МЕТРОЛОГІЇ ТА СЕРТИФІКАЦІЇ». За результатами експертизи встановлено, що він несприйнятливий  до сплесків напруги та струму. Після випробування показника «Аномальний режим роботи», взагалі перестав функціонувати. Реалізація приладу була заборонена, торгова мережа зняла його з реалізації, а споживач позбувся наслідків від придбання  небезпечного електрообладнання. 

Отже, не зайвим буде, перед тим як відвідати  торговий заклад та здійснити омріяне Вами придбання, поцікавтесь, які існують вимоги щодо забезпечення безпечності  продукції.