П'ятниця, 30 липня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
19 березня 2020

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ № 02

Погодні умови другої декади березня з інтенсивним підвищенням температурного режиму та відсутністю опадів сприяли пробудженню, виходу з місць зимівлі великого ріпакового прихованохоботника в Рожищенському районі. 

Найбільш шкодочинний серед прихованохоботників. Появляється навесні другим після хрестоцвітого прихованохоботника. Сильно поширюється у регіонах масового вирощування ріпаку. Відчуваючи загрозу, жук спадає із рослини ріпаку, завмирає, тому його трудно знайти на посівах. Розвивається жук в одному поколінні.

Жуки завдовжки 3-4 мм, сірувато-чорні з коричневими (біло-сірими) волосками зимують у ґрунті на полі після ріпаку. За температури повітря вище +6 °С починають з’являтись з місць зимівлі, масово вилітають за температури +9-12 °С. Рано навесні (часто в середині березня ще до початку відновлення вегетації), коли впродовж 7-10 днів максимальна денна температура перевищує 9°С тепла, самки великого ріпакового прихованохоботника відкладають яйця у верхівки молодих пагонів ріпаку (нижче на 1см верхівки пагона). У місцях проколів на стеблі видно темні плями.

Личинки прогризають ходи всередині пагонів, спричинюючи розтріскування вздовж стебла і його зигзагоподібне вигинання у вигляді літери S. 

Пошкоджений пагін хворобливо потовщується, стає сплющеним або розтріскується, ріпак нерівномірно цвіте і достигає. На м’якуші стебла вздовж переміщення личинок видно коричнюваті сліди їх життєдіяльності. Найбільшої шкоди рослина зазнає у випадку відкладання яєць у фазі від початку росту пагона до 30 см його висоти. Можуть пошкоджувати також кореневу шийку. У місця пошкодження проникає також патогенна інфекція, викликаючи ураження хворобами: фомоз, склеротиніоз, біла гниль, сіра гниль. Тому важливо вчасно обприскати посіви навесні при появі великого ріпакового прихованохоботника за температури вище 6 °С, ще до появи квіткоїда. (В. Лихочвор).

Згідно ст. 5,6 Закону України «Про захист рослин», спеціалістам господарств усіх форм власності необхідно проводити систематичні обстеження посівів та своєчасне  здійснення  рекомендованих  заходів  щодо  захисту рослин. За наявності порогу шкодочинності (на початку березня — 10 жуків упродовж трьох днів у жовтій посудині; в кінці березня — 2-4 жуки на 25 рослинах) слід провести обробку посівів рекомендованими препаратами: Борей Нео, Децис 100ЕС, Іназума, ВГ, Каліпсо 480 SC, Коннект 112,5 SC,  Маврік, ЕВ, Нурел Д, Пірінекс Супер, КЕ, Протеус 110 OD, Релдан 22 ЕС, Танрек, РК або іншими,  дозволенеми для використання в Україні відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». 

Обприскують у березні за середньодобової температури вище 6°С, важливо це зробити до початку яйцекладки. В умовах холодної і довгої весни обприскати посіви повторно.

При роботі з пестицидами необхідно суворо дотримуватись регламентів застосування препаратів, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог.