П'ятниця, 29 березня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
18 червня 2019

ВИМОГИ ЩОДО ЕКСПОРТУ ЯЧМЕНЮ,КУКУРУДЗИ ТА СОЇ З УКРАЇНИ ДО КИТАЙСЬКОЇ НАРОДНОЇ РЕСПУБЛІКИ

 Відповідно до протоколів фітосанітарних та інспекційних вимог щодо експорту ячменю, сої та кукурудзи державними фітосанітарними інспекторами щорічно проводяться обстеження на виявлення шкідливих організмів, які є карантинними в Китайській Народній Республіці.

Обстеження проводяться в період:

- ячменю (озимий та ярий) - від фази колосіння до фази молочної стиглості ( червень ); 

- сої - від фази цвітіння до фази закінчення формування бобів (липень-серпень); 

- кукурудзи - від фази викидання волоті до фази молочної стиглості зерна (липень - серпень).

Обстеження включає: огляд посівів у шахматному порядку,  або за діагоналлю поля, відбір зразків рослин, збір шкідливих організмів та уражених рослин. 

Для проведення фітосанітарної експертизи відбирають рослини з корінням. 

З метою реалізації вимог статті 4 та 5 Протоколів також, державними інспекторами проводяться обстеження складських приміщень, з яких планується експорт ячменю, сої та кукурудзи на предмет виявлення шкідливих організмів, що  знаходяться під карантинним контролем Китаю.

      Обстеження складських приміщень проводяться:  візуально, із застосуванням харчових принад та феромонних пасток.

З кожного  місця зберігання державним фітосанітарним інспектором, формується одна середня проба (зразок), яка направляється у супроводі етикетки та направлення на фітосанітарну експертизу до фітосанітарної лабораторії. 

Перелік карантинних шкідливих організмів ячменю, що знаходяться під карантинним контролем в Китайській Народній Республіці