Неділя, 27 вересеня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
10 лютого 2020

ЯК ЗАХИСТИТИ САД РАННЬОЮ ВЕСНОЮ

З приходом весни у садівників додалося роботи, причому з настанням тепла зміни в саду відбуваються стрімко. На рослинах, які ще вчора спали, вже починають набухати бруньки, все буквально на очах оживає. Але разом з садом оживають і його проблеми — комахи-шкідники і збудники хвороб. Тому, починаючи з кінця зими, слід приготуватися до комах і активності різних патогенів. 

Насамперед, слід почати весняне обрізання дерев. Цей захід не тільки має агротехнічний, механічний напрям, а й знижує до відповідного рівня шкідливість фітофагів, що зимують на гілках дерев, - яйцекладки шовкопрядів, гнізда із засохлого листя бояришниці та золотогузки і деяких інших шкідників. Одночасно зачищають, збирають та знищують стару відмерлу кору, замазують садовим варом тріщини, морозобоїни, дупла, де також зимують кліщі, попелиці, гусінь яблуневої плодожерки та інших видів лускокрилих. Обов’язково потрібно збирати та знищувати опале листя, бур’яни, де можуть зберігатися збудники хвороб, такі як парша, борошниста роса, лялечки та гусінь у мінах листомінуючих молей. Розпушення грунту в пристовбурових колах на глибину 15-20 см знищує личинок пильщиків, що перезимували, та частину популяції яблуневої і грушевої плодожерок, яка залялькувалася у ґрунті.

З хімічних засобів захисту в цей період високоефективними є препарати на основі індустріального масла, якими бажано обприскувати крони, скелетні гілки та штамби дерев. Такі препарати є безпечними для людини та навколишнього середовища, так як діють за принципом асфіксії, тобто, покриваючи тонким шаром масляної плівки поверхню кори гілок та штамбу, не дає змогу дихати шкідникам, що перезимували. Останні без доступу повітря задихаються та гинуть. Така дія зберігається тривалий час - до 30 і більше діб (за відсутності сильних опадів).

Із чорної смородини видаляють та спалюють круглі роздуті бруньки, пошкодженні бруньковим кліщем, а з яблуні ( в період цвітіння) – коричневі бутони, поки з них не вийшли личинки яблуневого квіткоїда. У період цвітіння ягідників виявляють, викорчовують і спалюють хворі рослини з ознаками вірусних хвороб, тому що інших методів боротьби з цими хворобами поки що не має. Після цвітіння на штамби яблуні накладають ловчі пояси, влаштовують світлові, харчові та феромоні пастки проти яблуневої плодожерки.

Боротьба зі шкідниками і хворобами саду залежить від своєчасного та правильного застосування хімічних і біологічних засобів захисту рослин. Не слід застосовувати пестициди про всяк випадок, треба враховувати ступінь зараженості дерев шкідниками та хворобами і використовувати тільки ті засоби захисту рослин, які є зареєстровані у «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використанні в Україні».