Середа, 18 травня
Ми у соціальних мережах:
Групи управління
s
22 червня 2020

СИГНАЛІЗАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ № 10 Стебловий кукурудзяний метелик (Ostrinia nubilalis)

У Володимир-Волинському, Маневицькому районах в посівах кукурудзи відмічено початок льоту стеблового кукурудзяного метелика. Згідно проведеного моніторингу на феромонову пастку відловлюється 4,0, максимально 6,0 екземплярів метеликів за добу.

Крім кукурудзи, він пошкоджує просо, сорго, коноплі, хміль та інші сільськогосподарські культури. Розвивається також на товстостеблових бур’янах (полин звичайний, щириця, будяк, куряче просо).

Ушкодження метеликом стебел часто супроводжувало вилягання рослин, а качанів — захворювання на фузаріозну гниль та пліснявіння.

Для збереження урожаю кукурудзи спеціалістам господарств усіх форм власності необхідно встановити постійний нагляд за поширенням і чисельністю шкідника. Для контролю шкідників варто знищувати товстостеблі бур’яни, своєчасно і на максимально низькому зрізі збирати кукурудзу, а потім проводити глибоку зяблеву оранку з попередньою обробкою стерні дисковими боронами.

Літ метелика триває до 2-3 тижнів і весь час (з перервами в процесі створення нових яєць) самки літають по полях і відкладають свої яйця. З цієї причини шкідника неможливо побороти повністю, оскільки літ метеликів триває з червня по серпень, і жоден інсектицид не має такого довгострокового ефекту. Тому хімічний контроль варто організувати так, щоб за допомогою 1-2 процедур обмежити найбільшу кількість шкідника.

З початком яйцекладки доцільно проводити 2-3-кратний випуск трихограми з інтервалом 5-6 днів. При виявлені до 3-х кладок яєць на 100 рослин випускають 50 тис. самиць трихограми на 1 га; 4-5 кладок яєць/100 рослин – 100 тис./га;  6-8 кладок/100 рослин – 150 тис/га; 9-10 кладок/100 рослин – 200 тис./га. Ефективність трихограми залежить  від погодних умов, біологічних показників комахи, чіткого дотримання регламентів, методики та технології застосування трихограми на конкретному полі.       При  виявленні гусениць шкідника за  чисельності  1- 2 екз/рослину або 6-8% заселених рослин у фазах «6-8 листків - викидання волоті»  необхідно проводити обприскування посівів інсектицидами відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» з дотриманням регламентів їх застосування, правил техніки безпеки та санітарно-гігієнічних вимог. 

Ефект від використання інсектицидів залежить від точного визначення строків обробок. Найвищий він тоді, коли препарати вносять під час проникнення перших гусениць у стебла, тобто через два-три тижні після початку льоту метелика або під час масового його льоту. Цей строк доцільно встановлювати за допомогою феромонних пасток або світлопасток. Занадто рання обробка інсектицидами неефективна. Оскільки під час внесення інсектицидів рослини кукурудзи зазвичай сягають заввишки 1 м, для зменшення пошкоджень рослин варто використовувати обприскувачі широкого робочого захвату та трактори з великим діаметром коліс або портальні трактори. Обприскування краще здійснювати ввечері, коли рослини кукурудзи гнучкіші. (М. Круть, канд. біол. наук, Інститут захисту рослин НААН)